Szkoła Przyjazna Środowisku

Aby móc kształtować u uczniów świadomość ekologiczną, niezbędna jest rzetelna wiedza dotycząca środowiska przyrodniczego, a także czynników wpływających na stan najbliższego otoczenia. Konieczne jest również wykształcenie pewnych umiejętności umożliwiających wykorzystanie zdobytej wiedzy oraz jej wzbogacenie poprzez samokształcenie i samodzielne rozwijanie własnych zainteresowań. Ponadto edukacja ekologiczna stwarza możliwości kształtowania wielu pozytywnych cech osobowości, co pozwoli uzyskać właściwe, społecznie akceptowane postawy u dzieci i młodzieży. Z uwagi na to w naszej szkole od 2009 r. realizujemy program „Szkoła Przyjazna Środowisku”, w ramach którego możemy monitorować wpływ naszej placówki na najbliższe otoczenie.
Najważniejsze cele programu to:
– Prowadzenie i popieranie wszelkiej działalności na rzecz ochrony przyrody.
– Wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za stan środowiska.
– Podkreślenie konieczności segregowania odpadów, właściwego postępowania z materiałami toksycznymi oraz z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
– Organizowanie pomocy zwierzętom z legnickiego Schroniska.
– Kształtowanie umiejętności dobrego wypoczynku w czasie obcowania z przyrodą na wycieczkach lub zajęciach terenowych.
– Poznawanie i analizowanie pasji wielkiego przyrodnika i naszego patrona Włodzimierza Puchalskiego.
– Wdrażanie zasad zdrowego odżywiania.
Nasz program skierowany jest nie tylko do uczniów, ale również do społeczności lokalnej, stąd m.in. cykliczna organizacja zbiórki elektrośmieci.
Na terenie szkoły program koordynują:
– Wioleta Mosiołek w klasach 0 – 3
– Violetta Grzeszczuk w klasach 4 – 8.
Zachęcamy wszystkich uczniów i ich rodziców do aktywnego włączenia się w nasze działania ekologiczne (zbiórka zużytych baterii, makulatury itp.).

Wytworzono:2021-06-28 20:29przez:
Opublikowano:2021-06-28 20:29przez: