Miłosierni samarytanie z Markowej

Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. 10 września 2023 r. w Markowej na Podkarpaciu odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci w tym jednym nienarodzonym.

W związku z tym wydarzeniem na lekcji historii i katechezy podjęte zostały działania, które mają przybliżyć uczniom klas 4,5,6,7 i 8 heroiczne losy tej rodziny. Męczennicy z Markowej stali się symbolem tysięcy Polaków, którzy w czasie II wojny światowej w imię miłości bliźniego pomagali Żydom narażając własne życie.

Ewa Stawecka

Beata Bednarowska